edukativní

Nina chce být rocková zpěvačka

Obálka dětské knihy Nina chce být rockovou zpěvačkou

Malá encyklopedie povolání

Zpěvačka ne. Že neumím zpívat mi bylo jasné snad odjakživa. Já chtěla být baletkou a pak dlouho krasobruslařkou. Než jsem si připustila, že tatínek měl pravdu, když se mi snažil vysvětlit, že na to je potřeba drobnější postava. Rozuměj menší zadek. A taky pořádný trénink od mala. Tedy mnohem dřívějšího mala než bylo to moje tehdejší předškolní „malo“, ten se zkrátka už nedal dohnat.

Dětská představa o tom, co je zajímavé povolání se samozřejmě od té dospělácké poněkud liší – kdo z nás si alespoň jednou nepřál jezdit na stupátku popelářského auta, že? Popeláři jsou vidět a jsou cool. Krasobruslařky jsem samozřejmě taky viděla (v televizi). Ne všechna interesantní povolání jsou ale dětem na očích (hlavně pokud naše generace, často právě ani tu televizi nemá)… Přitom čím dřív se o nich dozvědí, tím spíš mají šanci je zaujmout. A ony s pak s rodiči můžou začít rozvíjet talent, který případně k jeho výkonu mají. Naštěstí ne ke všem je třeba děti přivést dřív, než se pro ně mohou sami rozhodnout, jako u baletní přípravky. V této knize tedy najdou rozhodně zajímavou inspiraci.

Jo a tahle Malá encyklopedie povolání je vlastně taky ideální pomůckou ke spoustě her na – ale nepředbíhejme.

Až vyrostu, bude ze mě…

V celkem dvanácti kapitolách se představuje na sto povolání. A výběr potěšil svou pestrostí, od lékařů přes spisovatele až po zmrzlináře, osvětlovače či klasickou paní učitelku. Každá kapitola má stručný příběhový úvod např. o cestě s rodiči do Paříže nebo o návštěvě divadelní zkoušky. K němu nebo k obrázkové dvoustraně, která následuje, se váže jednoduchý úkol typu „vyprávěj“, „ukaž“, „najdi“ a podobně.

Obrovskou pochvalu skládám téhle knize právě za prostředí, ve kterých se Nina ocitá. Jsou rozmanitá a mnohde ukazují právě taková povolání, která děti běžně nepoznají (signalista na letišti mě vážně dostal!). Povolání jsou v prostředích vyobrazená v souvislostech a ve svých typických situacích, což je efektivně přibližuje.

ukázka knihy Nina chce být rocková zpěvačka

Kniha nebo herní manuál?

Ještě jste s dětmi nikam neletěli? Na dovolenou v hotelu není příležitost / síla / čas / peníze / (doplňte si)? Na baletní představení jsou děti zatím malé? Tak si letiště, hotel nebo divadlo vytvořte doma! Vaše děti ještě nemají pas? Tak to je třeba si ho vyrobit… Uklízíte doma jako pokojská? Zapojte je. Zabavíte se, vysvětlíte si a děti si zapamatují některá povolání. A až jednou do divadla půjdou, budou vědět, jak to v něm chodí. Zapřemýšlejte chvilku nad každou situací a máte náměty na hry třeba na celý rok.

Nechybí nám tady někdo?

Výčet povolání samozřejmě nemůže zahrnout všechna existující. Byla jsem ale hodně zvědavá, jestli uvidím tři tyhle tři: programátor / programátorka, strojař / strojařka, podnikatel / podnikatelka. Aktuálně i do budoucna dvě profese obecně velmi žádané a jedna u žen velice podceňovaná.

Není tam ani jedno.

Možná je brzo dětem předškolního věku vysvětlovat co znamenají. Možná je to příliš složité.

A nebo je to proto, že Nina je holka? Bude ještě verze pro kluky?

Vysvětlení jde zařídit velice jednoduše, např. v továrně na čokoládu, kde pracuje Ninin tatínek chybí pan majitel či paní majitelka. A tím spíš je třeba je holkám představovat, když programátorek, strojařek či podnikatelek je tak málo. Protože nikdy nevíme, v čem děti nakonec najdou zalíbení, k čemu mají bez ohledu na pohlaví talent.

Ilustrace

Co k nim dodat? Živé, barevné, veselé, jednoduché, názorné. Na jedničku. S hvězdičkou.

ilustrace knihy Nina chce být rocková zpěvačka

zadní obálka knihy Nina chce být rocková zpěvačka

Sumasumárum

Super kniha, která může rodičům pomoct dětem ukázat rozmanitá povolání a ještě je inspirovat k nápaditým hrám.

 

A ještě jeden plus! Nina chce být rockovou zpěvačkou proto, že ji baví zpívat. Ne pro fanoušky. Ne pro slávu. Ne pro peníze.

 

Co baví vaše děti?

 

A čím jste chtěli být vy, když jste byli malí?

Předchozí článek Další článek

You Might Also Like

Zatím bez reakce

Reagovat na komentář