básničky, edukativní

Vynálezárium

Robin Král – Jana Hrušková – Zuzana Brečanová

Vynálezárium kniha obálka

Představte si, dětská kniha o vynálezech.

Představte si, dětská kniha básní o vynálezech!

Představte si! Dětská kniha deseti různých typů básní, každý s vysvětlením a popisem typu básně. A o vynálezech. A vlastně i vynálezcích!

Žasnu a jásám

Ano, tak jsem z něj nadšená. V celkem deseti typech jsou samozřejmě takové, které si z hodin jazyka českého pamatujeme asi všichni – balada, sonet či kaligram. Ale hlavně mnohem méně známé jako gazel nebo rondel (pro mě naprosto cizí slova), ukazující další bohaté možnosti poetických forem.

Každá z básní zjednodušeným, „zaručeně pravdivým“ příběhem představuje jeden vynález. Nečekejte ovšem žádnou zdlouhavou poučnou litera – túru, za povšimnutí totiž autorům stojí nejen věci zásadně měnící životy lidské jako rentgen či žárovka, ale i ty zábavné – houpací křeslo, finská sauna nebo kornoutková zmrzlina.

Vynálezárium obsah

Vynálezárium kniha ukázka

Básně jsou úsměvné, inteligentní, originální, rozvíjí jazykové schopnosti a pobaví nejen dětského čtenáře.

Oko plesá nad vizuálním provedením. Skvostný je úsporný výběr barev – černá jako základní barva textů a jednoduchých ilustrací, žlutá pro zvýraznění obálky a kapitol a červená, jako oživující akcent. Hravé je typografické zpracování, propojuje texty s ilustracemi do jednoho celku a pozdvihuje obojí.

A voní tiskovou barvou! Připomíná mi tak moje dětskélinorytecké pokusy  v lidušce.

Vynálezárium ukázka

Král Robin

Není divu, že Robin Král, básník, textař a překladatel v jedné osobě, napsal tak suprovou knihu, vždyť učí tvůrčí a literárně teoretické předměty na Konzervatoři J. Ježka. A nebo právě proto, že píše tak skvělé knihy, učí na Ježkárně…

Prozatím v naší knižní sbírce máme od pana Krále pouze Vynálezárium. Ovšem povedlo se mi ho ukořistit s autogramem, což je pro mě výjimka. O lovení podpisů si totiž myslím své, stát někde v davu a čekat až se slavná osobnost chopí fixy a podepíše mi památník pro mě nikdy nebylo. A o ten samotný podpis vlastně tolik nejde. Ale říkám si, že když už někoho, kdo svoji práci umí skvěle, potkáte osobně, tou prosbou o podpis mu ukážete svoje uznání. A pak se těším, jak budu jednou dětem vyprávět, že jsem toho pana básníka, co tuhle skvělou knížku napsal, potkala a vysvětlovat jim, že jim ji věnoval, ještě než byly na světě.

Vynálezárium kaligram

Sumasumárium

Vynálezárium má všechno, co by podle mého názoru měla jedinečná dětská kniha mít – je originální, hravé, intelitentní, nápadité a graficky geniálně zpracované. Není divu, že bylo vybrané do katalogu Nejlepší knihy dětem – pomalu mi přijde, že to vypadá na můj nákupní seznam…

Vynálezárium obálka

 

Napsal Robin Král

Ilustrovala Jana Hrušková

Graficky upravila a obálku navrhla Zuzana Brečanová

53 básní na 138 stranách

Vydalo nakladatelství František Havlůj – běžíliška, 2015

ISBN: 978-80-906112-1-4

Doporučená prodejní cena 250 Kč

P. S. Vynálezárium jsem neobjevila ve svém oblíbeném v knihkupectví (a nechápu proč), ale díky kamarádovi. Sehnat se dá v např. internetovém obchodě nakladatelství, kde je i seznam kamenných prodejen.

 

Předchozí článek Další článek

You Might Also Like

Zatím bez reakce

Reagovat na komentář