dětské příběhy

Harry Potter nové bohatě ilustrované vydání

Harry Potter a kámen mudrců – Joan Rowling, Jim Kay

Harry Potter a kámen mudrců nové vydání

Ať už to bylo tak, že původně si nakladatel úspěchem knihy nebyl jistý a vydal ji v ošizeném provedení bez vnitřních ilustrací s podivným obrázkem na obálce, a nebo se k inovaci odhodlal zkrátka proto, že uplynulo hodně času a je třeba čtenáře zaujmout a znovu zvedat prodeje, nové vydání prostě je NÁDHERNÉ. Milovníci příběhů Harryho Pottera budou nejspíš jen áchat a óchat.

Harry a skřet

Pro neznalé trochu o příběhu:

Harry nemá rodiče, žije u své tety a strýce, kteří se k němu nechovají zrovna pěkně. Na své jedenácté narozeniny ho ale čeká šok, dozví se, že je kouzelník a že půjde do kouzelnické školy! Až tam zjistí, že rodiče nezemřeli při dopravní nehodě, jak se mu snažili strýček s tetou namluvit, ale zabil zlý čaroděj, který se pokusil ovládnout celou kouzelnickou říši. Harryho se tenkrát pokusil zabít také, ale aniž by samozřejmě věděl jak, Harry čaroděje přemohl, a teď je považován za zachránce celého kouzelnického světa. O světě kouzel přitom Harry skoro nic neví, což mu působí nepříjemnosti. Rychle si ho ale zamiluje, poprvé si najde kamarády a je v něm neskutečně šťastný. A nakonec samozřejmě nebojuje jen se svou pověstí ale i s čarodějem Voldemortem, který se snaží znovu (a znovu) vrátit k moci.

 

Harry Potter ilustrace Jim Kay cistko

Harry Potter a kouzelný klobouk cistkoJim Kay, s Harrym si hrej

Harryho u nás vydává Albatros. Původní vydání tohoto veleúspěšného příběhu mělo, stejně jako v originále, menší formát a ilustrovanou pouze obálku a to stylem řekněme nepoetickým. Uvnitř knihy samotné byly jen černobílé texty, oživené ztvárněním dopisu nebo vzkazu apod. Nejnovější vydání, v pořadí sedmé, je ve formátu dvojnásob velkém a ilustrované velmi bohatě.

(Před tímhle posledním vydáním vznikl ještě mezistupeň, šesté vydání má již větší formát, ale ačkoli obrázek na obálce je nový, je ve stejném stylu jako původní.)

Profesionál Jim Kay přiznal, že možnost pracovat na tak legendární fantasy knize pro děti u něj způsobila napřed výbuch radosti a pak velkého stresu. Svůj úkol bere zodpovědně. Styl ilustrací vždy přizpůsobuje zakázce, takže i pro Harryho je unikátní. A do práce se pustil opravdu pečlivě, aby zachytil kouzelnický svět, staví si i modely budov a modeluje postavičky a podobně. Jak pracuje se můžete mrknout sami.

Výhody i nevýhody ilustrací

Je nové vydání opravdu lepší? Obrázky jsou lákavé a pravděpodobnost, že dítě sáhne po knize bez obrázků místo té s obrázky je mírně řečeno nízká. Ilustrace v knihách pro děti jsou často stejně důležité jako texty. Vizuální informace působí na malé i velké mnohem snadněji, na tom není nic překvapivého.

Dokud jsou děti ještě opravdu malé, objevují prostřednictvím obrázků svět. Věci si z pouhého popisu ještě neumí představit a z obrázků se teprve dozvídají, jak vlastně svět vypadá.

Pokud i starším dětem obrázky popisují něco, co dnes neexistuje a vidět na vlastní oči se nedá (např. pravěk) nebo co děti neznají z vlastní zkušenosti (třeba džungli, tedy za předpokladu že v ní nikdy nebyli a neviděli ji v televizi), obrázky jim opět usnadňují si prostředí nebo věci představit a znalost prostředí tak získat.

Na druhou stranu v momentě, kdy už si děti představovat dovedou lépe, jsou knihy bez ilustrací skvělým způsobem jak rozvíjet představivost a trénovat pochopení textu atd. atd. atd. No a průvodní text u Harryho říká, že kniha je vhodná pro děti od 9 let. Ty už si kouzelnický svět představit dovedou…

Harry Potter nové vydání

Harry Potter a profesor Quirrell

A ještě nesmíme zapomenout, že pro jednoduchost vnímání informace a rychlost, s jakou nám je příběh naservírovaný, jsou samozřejmě oblíbená filmová zpracování. Často mají takový vliv, že i když jsme jako první četli knihu a utvořili si představy svoje, filmové plátno nám je vygumuje a překreslí. Tak já si například dnes nepřestavím Hermionu jinak než s tváří Emmy Wattson… A přece si pamatuju, že jsem se při prvním Harryho Pottera díle v kině rozčilovala, že to či ono „má vypadat jinak!“

Sumasumárum

I když já jsem se pokochala a ilustrace Jima Kaye se mi neskutečně líbí, v knihovně mi zůstane původní vydání a nové nejspíš někomu věnuju. A které se líbí vám?

Harry Potter srování vydání

Harry Potter ilustrace Jim Kay

 

Předchozí článek Další článek

You Might Also Like

Zatím bez reakce

Reagovat na komentář