básničky, hádanky

Kouzelný sklabikář – hádanky, které netřeba uhádnout

Jan Vladislav, Zdeněk Seydl

Kouzelný slabikář obálka knihy

Tak schválně:

 

Jeden se jen míhá,

bílý ocas zdvíhá,

druhý jenom sedí,

klobouk celý z mědi.

 

Co je to?

Uhádnete? Ne?

Tak zkusme jinou:

 

Dvoje dveře domek má:

Když tam vejdeš nohama,

druhým koncem vyjdeš ven

a pak teprve už jsi v něm.

 

Co je to?

Pořád nic?

Kouzelný slabikář ukázka z knihy

Když nejde o to uhádnout

Tak si z toho nic nedělejte. Kouzelný slabikář není o tom, jestli čtenář hádanku uhádne. Často to není ani pro dospělého žádná snadná věc (a že jsem se o to napřed vehementně, asi ze svého soutěživého zvyku pokoušela). Pak mi ale došlo, že to není matematická soutěž, kde musíte vyřešit slovní úkolu a spočítat správný výsledek, ale umění. Jde o metaforu a tak trochu jiné vnímání svého okolí, nový pohled na věci kolem sebe. O fantazii, zábavu a radost z toho, jak pestře se můžeme vyjadřovat a popisovat svět.

Kouzelný slabikář ukázka z knihy 2

V kouzelném slabikáři je pro každé písmenko minimálně jedna hádanková báseň, často jich je více. Do poezie Jan Vladislav začaroval věci, které děti znají a mají kolem sebe, věci konkrétní jako hrábě, fazole nebo holínky, nebo třeba déšť a vítr.

U každé hádanky je řešení jak napsané, tak vyobrazené pomocí ilustrace. Pravda, kolážová forma obrázků v základních barvách je někdy sama o osobě na první pohled hádankou, ale v tom je jejich originalita a zábavnost a právě proto se k hádankám výborně hodí.

Mimochodem autor ilustrací v úvodu říká: „Chlapci a děvčata, celou tuto knížku jsem vystřihoval nůžkami z barevných papírů a písmen a lepil na bílé čtvrtky. Říkám vám to proto, abyste to taky dělali, protože to je skvělá hra, ale ne abyste na ni roztříhali tuhle knihu!“ Neřekla bych to lépe. Což si hrát na to, jak udělat ilustrace k dalším věcem, co máme doma kolem sebe?

Kouzelný slabikář ukázka z knihy 3

Sumasumárum

Největší odměnou a zábavou pro čtenáře nakonec je, když zpětně pochopí, jak nádherně autor v hádance tak prostou věc jako třeba zmíněné hrábě popsal.

Nebude to zadarmo, nad hádankami se děti budou muset zamyslet. Těm, co se ale do pochopení básniček pustí, s čímž jim samozřejmě mohou pomoct rodiče, se odmění. Rozvíjí totiž představivost, jazykové schopnosti a v neposlední řadě vztah k literatuře. V mojí knihovně rozhodně má své místo.

Kouzelný slabikář ukázka z knihy 4

Kouzelný slabikář obálka zadní

P.S. řešení ukázkových hádanek: 1. jehla, nit a náprstek 2. kalhoty

Kouzelný slabikář

napsal: Jan Vladislav

ilustroval: Zdeněk Seydl

vydalo nakladatelsví Albatros, Praha 2015, (2. vydání)

 

Předchozí článek Další článek

You Might Also Like

Zatím bez reakce

Reagovat na komentář